Index of Reviews

Here, you can find all of our movies, sorted alphabetically. To browse by genre, search our categories in the sidebar, or use the search bar.

#

#Alive (Cho Il-hyung)
13 Beloved (Chookiat Sakveerakul)
20 30 40 (Sylvia Chang)
20th Century Boys Part 1: Beginning of the End (Yukihiko Tsutsumi) – ACC Favourite
20th Century Boys Part 2: The Last Hope (Yukihiko Tsutsumi)
20th Century Boys Part 3: Our Flag (Yukihiko Tsutsumi)
23:59 (Gilbert Chan)
24 (Royston Tan)

A

A Better Tomorrow (John Woo) – ACC Favourite
A Boy and Sungreen (Ahn Ju-young)
A Chinese Odyssey Part 1: Pandora’s Box (Jeffrey Lau)
A Chinese Odyssey Part 2: Cinderella (Jeffrey Lau)
A Choo (Kevin Ko, Peter Tsi) – ACC Dud
A Coachman (Kang Dae-jin)
A Day Off (Lee Man-hee)
A Dirty Carnival (Yoo Ha)
A Flower in Hell (Shin Sang-ok)
A Girl at my Door (July Jung)
A Good Rain Knows (Hur Jin-ho)
A Home with a View (Herman Yau)
A Land Imagined (Yeo Siew Hua)
A Snake of June (Shinya Tsukamoto)
A Taxi of Coldness (Kim Joon-ha) – ACC Favourite
A Tiger in Winter (Lee Kwang-Kuk)
A Whisker Away (Junichi Sato, Tomotaka Shibayama)
A Witness out of the Blue (Andrew Fung)
A Woman Judge (Hong Eun-won)
Aachi and Ssipak (Jo Beom-jin)
Acacia (Park Ki-hyung)
Adrift in Tokyo (Satoshi Miki) – ACC Favourite
The Age of Shadows (Kim Jee-woon)
AI Love You (David Asavanond)
Ainu Mosir (Takeshi Fukunaga)
Alakazam the Great (Taiji Yabushita, Daisaku Shirakawa)
Alive (Park Jung-bum)
Aloners (Hong Sung-eun)
An Inspector Calls (Raymond Wong, Herman Yau)
Anita (Longman Leung)
The Apology King (Nobuo Mizuta)
Ashfall ( Lee Hae-jun, Kim Byung-seo)
Asura: The City of Madness (Kim Sing-su)
Attack on Titan (Shinji Higuchi) – ACC Dud
Attack on Titan: End of the World (Shinji Higuchi)

B

The Bacchus Lady (E J-yong)
Balloon (Pema Tseden)
The Bare-footed Kid (Johnnie To)
Batman Ninja (Junpei Mizusaki)
Battle Royale (Kinji Fukasaku) – ACC Favourite
Beasts Clawing At Straws (Kim Yong-hoon)
Beautiful Boxer (Ekachai Uekrongtham)
Belle (Mamoru Hosoda)
Better Days (Derek Tsang)
Big Bang (Park Jung-woo)
Big Man Japan (Hitoshi Matsumoto)
The Bird People in China
(Takashi Miike)
The Birth of Sake
(Erik Shirai)
The Bodyguard (Sammo Hung)
The Bold, The Corrupt and the Beautiful (Yang Ya-che)
Blade of the Immortal (Takashi Miike)
Blame! (Hiroyuki Seshita)
Bleak Night (Yoon Sung-hyun)
Blood Hunters: Rise of the Hybrids (Vincent Soberano)
Bori (Kim Jin-yu)
Branded to Kill
(Suzuki Seijin)
Bringing Godzilla Down to Size
 (Norman England)
The Bros (Chang You-jeong)
Bubble (Tetsuro Araki)
Buddies in India (Wang Baoqiang)
BuyBust (Erik Matti)

C

Carry On Pickpocket (Sammo Hung)
Castle in the Sky (Hayao Miyazaki) – ACC Favourite
The Castle of Cagliostro (Hayao Miyazaki) – ACC Favourite 
The Cat Returns
 (Hiroyuki Morita)
Carter (Jung Byung-gil) – ACC Dud
The Cave of Silken Web (Dan Duyu)
Chakushin Ari (Takashi Miike)
Child of Kamiari Month (Takana Shirai)
Chocolate (Prachya Pinkaew)
Christmas in August (Hur Jin-ho)
Christmas on July 24th Avenue (Shosuke Murakami)
Chungking Express (Wong Kar-wai) – ACC Favourite
Cities of Last Things (Ho Wi Ding)
City Hunter (Wong Jing)
The City of Lost Souls (Takashi Miike)
Cold Eyes (Ui-seok Jo, Kim Byung-seo)
Collectors (Park Jung-bae)
Comrades: Almost a Love Story (Peter Chan) – ACC Favourite
Cook Up a Storm (Raymond Yip)
Creepy (Kiyoshi Kurasawa)
Crime Story (Kirk Wong)
Crouching Tiger, Hidden Dragon: Sword of Destiny (Yuen Woo-ping) – ACC Dud

D

Dark Figure of Crime (Kim Tae-kyun)
Daughters (Hajime Tsuda)
Days of Being Wild (Wong Kar-wai)
Dead or Alive: Hanzaisha (Takashi Miike)
Dead or Alive 2: Birds (Takashi Miike)
Dead or Alive 3: Final (Takashi Miike)
Deadly Outlaw: Rekka
 (Takashi Miike)
Dear Tenant (Cheng Yu-chieh)
Death by Hanging (Nagisa Oshima)
Deliver Us from Evil (Hong Won-chan)
Departures (Yojiro Takita) – ACC Favourite
Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame
 (Tsui Hark)
Detention (John Hsu)
Die Bad (Ryoo Seung-wan)
The Disastrous Life of Saiki K (Yuichi Fukuda) – ACC Dud
Double World (Teddy Chan)
Doubles Cause Troubles (Wong Jing)
Dragon Blade
 (Daniel Lee)
Dream Home (Pang Ho-cheung)
Drifting Home (Hiroyasu Ishida)
Drug War (Johnnie To)
Drunken Master II (Lau Kar-leung)
The Duel Project (Ryuhei Kitamura, Yukihiko Tsutsumi)
The Duel Project: 2LDK (Yukihiko Tsutsumi)
The Duel Project: Aragami (Ryuhei Kitamura)
Dynasty Warriors (Roy Chow)

E

East Palace, West Palace (Zhang Yuan)
Ebola Syndrome (Herman Yau)
Eerie (Mikhail Red)
Election 2 (Johnnie To)
The Empty Hands (Chapman To)
Encounters of the Spooky Kind (Sammo Hung)
Europe Raiders (Jingle Ma)
Exit (Lee Sang-guen)
The Eye (Pang Bros)
The Eye 2 (Pang Bros)
The Eye 10 (Pang Bros) – ACC Dud

F

The Fable (Kan Eguchi)
The Fable: The Killer Who Doesn’t Kill (Kan Eguchi)
Fallen Angels (Wong Kar-wai)
The Fantastic Adventures of Unico (Toshio Hirata, Osamu Tezuka)
Father to Son (Hsiao Ya-chuan)
Fine, Totally Fine (Yosuke Fujita)
Five Centimetres Per Second (Makoto Shinkai)
Flavours of Youth (Li Haoling, Jiaoshou Yi Xiaoxing, Yoshitaka Takeuchi)
The Forest of Love (Sion Sono)
The Fortress (Hwang Dong-hyuk)
The Fox Family (Lee Hyeong-Gon)
From Up on Poppy Hill (Goro Miyazaki)
From Vegas to Macau (Wong Jing) – ACC Dud
Fullmetal Alchemist (Fumihiko Sori) – ACC Dud
Fullmetal Alchemist: The Revenge of Scar (Fumihiko Sori) – ACC Dud
Fullmetal Alchemist: The Final Alchemy (Fumihiko Sori) – ACC Dud
Furie (Lê Văn Kiệt)

G

The Gangster, the Cop, the Devil (Lee Won-tae) – ACC Favourite
The Garden of Words (Makoto Shinkai)
Garuda (Monthon Arayangkoon)
Gen-X Cops
 (Benny Chan, Alan Mak)
Gen-X Cops II: Metal Mayhem (Benny Chan)
The Girl Who Leapt Through Time (Mamoru Hosoda)
Go Go Sisters (Nguyen Quang Dun) – ACC Favourite
Go Grandriders! (Hua Tien-hao)
The God of Cookery (Stephen Chow)
Godzilla: City on the Edge of Battle (Hiroyuki Seshita, Kobun Shizono)
Godzilla: The Planet Eater (Hiroyuki Seshita, Kobun Shizono)
Godzilla: Planet of the Monsters (Hiroyuki Seshita)
Going by the Book (Ra Hee-chan)
Golden Time (Takuya Inaba)
The Good, the Bad, the Weird (Kim Jee-Woon) – ACC Favourite               
Goodbye Mr. Loser (Da-Mo Peng, Fei Yan)
Gozu (Takashi Miike)
The Grandmaster (Wong Kar-wai)
Great Buddha + (Huang Hsin-yao)
The Great Wall (Zhang Yimou)
The Great Yokai War (Takashi Miike)
Grown Up (Jang Hye-yeong)

H

H (Jong-hyeok Lee)
The Handmaiden (Park Chan-wook)
The Happiness of the Katakuris (Takashi Miike)
Happy Together (Wong Kar-wai)
Hara-Kiri: Death of a Samurai (Takashi Miike)
Hard Boiled (John Woo) – ACC Favourite
Havoc in Heaven (Wan Laiming)
Headshot (Kimo Stamboel, Timo Tjahjanto)
Heaven: to the Land of Happiness (Im Sang-soo)
Heavy Craving (Hsieh Pei-Ju)
Helter Skelter (Mika Ninagawa) – ACC Dud
Hit the Night (Jeong Ga-young)
The Holy Man (Note Chern-Yim)
Homunculus (Takashi Shimizu)
The Host (Bong Joon-ho) – ACC Favourite
Hotel by the River (Hong Sang-soo)
House
 (Nobuhiko Obayashi)
The Housemaid (Im Sang-soo)
How to Steal a Dog (Sung-ho Kim)
Howl’s Moving Castle (Hayao Miyazaki)

I

I’m a Cyborg, But That’s OK (Park Chan-wook)
I’m Livin’ It (Wong Hing Fan)
I Still Remember (Lik Ho) – ACC Favourite
I Was Born, But…
(Yasujiro Ozu) – ACC Favourite
Iceman (Law Wing-cheung)
Iceman: The Time Traveller (Raymond Yip) – ACC Dud
Ikiru (Akira Kurosawa) – ACC Favourite
Illang: the Wolf Brigade (Kim Jee-Woon)
In Between Mountains and Oceans (Masaaki Miyazawa)
In the Mood for Love (Wong Kar-wai) – ACC Favourite
Inabe (Koji Fukada)
Infernal Affairs (Andrew Lau, Alan Mak) – ACC Favourite
Infernal Affairs II (Andrew Lau, Alan Mak) – ACC Favourite
Infernal Affairs III (Andrew Lau, Alan Mak)
Instant Swamp (Satoshi Miki)
Intimate Strangers (Lee Jae-kyoo)
The Iron Ladies (Yongyoot Thongkongtoon)

J

Jackpot (Dustin Nguyen)
Jailbreak (Jimmy Henderson)
Jin-Roh: The Wolf Brigade (Hiroyuki Okiura)
JoJo’s Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable Chapter 1 (Takashi Miike) – for experts
JoJo’s Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable Chapter 1 (Takashi Miike) – for newbies
Journey to the West: Conquering the Demons (Stephen Chow, Derek Kwok)
Ju-On: The Grudge (Takashi Shimizu)
Ju-On Car (Hisaaki Nagaoka) – ACC Dud
Justice, My Foot! (Johnnie To)

K

Kikujiro (Takeshi Kitano)
Kim Ji-young: Born 1982 (Kim Do-young)
Kinsenas, Katapusan (GB Sampedro)
Kokdu: A Story of Guardian Angels (Kim Tae-yong)
Kung Fu Hustle (Stephen Chow) – ACC Favourite
Kung Fu Killer (Teddy Chan)
Kung Fu Yoga (Stanley Tong)
Kuroneko (Kaneto Shindo)

L

Lang Tong (Sam Loh) – ACC Dud
Leafie, a Hen into the Wild (Oh Seong-yun)
Legend of the Demon Cat (Chen Kaige)
Life Without Principle (Johnnie To)
Like a Dragon (Takashi Miike)
Little Miss Sumo (Matt Kay)
Long Live the King (Kang Yoon-Sung)
Look for a Star (Andrew Lau)
Look Out, Officer! (Lau Sze-yue)
Lost in Thailand (Xu Zheng)
Love + Sling (Kim Dae-woong)
Love on Delivery (Stephen Chow)
Luck Key (Lee Gae-byok)
Lupin III: The First (Takashi Yamazaki) – ACC Favourite
Lust, Caution (Ang Lee)

M

Mad World (Wong Chun)
Magnificent Butcher (Yuen Woo-ping)
Manhunt (John Woo)
The March of Fools (Ha Gil-jong)
Marebito (Takashi Shimizu) – ACC Dud
Meet the In-Laws (Hai-shu Li) – ACC Dud
Memories of Murder
 (Bong Joon-ho) – ACC Favourite
Memories of My Body (Garin Nugroho)
Men Suddenly in Black (Pang Ho-Cheung)
Men Suddenly in Black 2 (Zhong Qing)
Merry Christmas (Clifton Ko)
Metamorphosis (J.E. Tiglao)
Metropolis (Rintaro)
Mewtwo Strikes Back: Evolution (Kunihiko Yumaya, Motonori Sakakibara)
Microhabitat (Jeong Go-woon)
The Midas Touch (Chi Keung Fung)
The Mimic (Huh Jung)
Mission: Destroy Love (Osman Ali)
Modest Heroes (Hiromasa Yonebayashi, Yoshiyuki Momose, Akihiko Yamashita)
The Monkey Goes West (Ho Meng-hua)
The Monkey King (Cheang Pou-soi)
The Monkey King 2 (Cheang Pou-soi)
The Monkey King 3 (Cheang Pou-soi)
Monkey King: Hero is Back (Tian Xiaopeng)
Monkey King and the City of Demons (Hesheng Xiang, Qiuliang Xiang)
Motel Cactus (Park Ki-Yong) – ACC Dud
Motherland (Ramona S Diaz)
Moving On (Yoon Da-bi)
The Mermaid (Stephen Chow)
My Lucky Stars (Sammo Hung)
My Missing Valentine (Chen Yu-shun)
My Neighbours the Yamadas (Isao Takahata) – ACC Favourite
My Prince Edward (Norris Wong)
My Sassy Girl (Kwak Jae-yong)
My Schoolmate the Barbarian (Billy Chung)
My Wife is a Gangster (Jo Jin-kyu)
The Mystery of Mamo (Soji Yoshikawa)

N

Naked Killer (Clarence Fok)
Naked Soldier (Marco Mak) – ACC Dud
Nausicaa of the Valley of the Wind
 (Hayao Miyazaki)
New Gods: Nezha Reborn (Zhao Ji)
New Police Story (Benny Chan)
Night in Paradise (Park Hoon-jung)
Nina Wu (Midi Z)
Ninja Scroll (Yoshiaki Kawajiri) – ACC Favourite
Night is Short, Walk on Girl (Masaaki Yuasa)
No. 7 Cherry Lane (Yonfan)
Noroi (Shiraishi Koji)

O

Ocean Waves (Tomomi Mochizuki)
Ode to the Goose (Zhang Lu)
Office (Hong Won-Chan)
Office (Johnnie To)
Okja (Bong Joon-ho)
Once a Gangster (Felix Chong)
Only Yesterday (Isao Takahata)
Outrage Coda (Takeshi Kitano)
Over Your Dead Body (Takashi Miike)
Oversized Cops (Phuwanit Pholdee and Chanon Yingyong)

P

Parasite (Bong Joon-ho) – ACC Favourite
Pawn (Kang Dae-gyu)
Pee Mak (Banjong Pisanthanakun)
Penguin Highway (Hiroyasu Ishida)
Perfect Blue (Satoshi Kon)  – ACC Favourite                       
Perth
 (Djinn)
The Pirates (Lee Seok-hoon)
The Pirates: The Last Royal Treasure (Kim Jeong-hoon)
Police Story (Jackie Chan) – ACC Favourite
Police Story 2013 (Ding Sheng)
Police Woman (Hdeng Tsu)
The Pool (Ping Lumpraploeng)
Porco Rosso (Hayao Miyazaki) – ACC Favourite
Princess Blade (Shinsuke Sato)
Princess Iron Fan (Wan Guchan, Wan Laiming)
Project A (Jackie Chan) – ACC Favourite
Project A Part II (Jackie Chan)
Psychokinesis (Yeon Sang-ho)

Q

The Quiet Family (Kim Ji-Woon)

R

Raging Fire (Benny Chan)
Raging Phoenix (Rashane Limtrakul)
The Raid (Gareth Evans)
Railroad Man (Yasuo Furuhata)
Railroad Tigers (Ding Sheng)
The Receptionist (Jenny Lu)
Red Cliff, Part One (John Woo) – ACC Favourite
Red Cliff, Part Two (John Woo) – ACC Favourite
Redline (Takeshi Koike)
The Return (Malene Choi)
Riding Alone for Thousands of Miles (Zhang Yimou) – ACC Favourite
Ringu (Hideo Nakata)
River’s Edge (Isao Yukisada)
Rough Cut (Jang Hoon)
The Roundup (Lee Sang-yong) – ACC Favourite
R-Point (Kong Su-chang)

S

Save the Green Planet! (Jang Joon-hwan)
Scattered Night (Lee Ji-hyoung, Kim Sol)
SDU: Sex Duties Unit (Gary Mak)
The Sea Village (Kim Soo-young)
Secrets in the Hot Spring (Lin Kuan-Hui)
Sen Sen (Bon Am)
Seoul Searching (Benson Lee)
Seoul Vibe (Moon Hyun-sung)
The Shameless (Oh Seung-uk)
Shaolin Grandma (Kotaro Terauchi) – ACC Dud
Shin Godzilla (Hideaki Anno, Shinji Higuchi) – ACC Favourite
Shock Wave (Herman Yau)
Shuttle Life (Tan Seng Kiat)
The Singer (Cho Jung-rae)
Skiptrace (Renny Harlin)
Small Talk (Huang Hui-chen) – ACC Favourite
Snowpiercer (Bong Joon-ho)
Sonatine (Takeshi Kitano)
Space Sweepers (Jo Sung-hee)
SPL: Sha Po Lang (Wilson Yip)
SPL II: A Time for Consequences (Cheang Pou-soi)
Spring in a Small Town (Fei Mu)
Star Nextdoor (Kim Sung-wook)
Still Human (Oliver Chan)
Summer Days with Coo (Keiichi Hara)
Super Me (Zhang Chong)
Swing Girls (Shinobu Yaguchi)
Symbol (Matsumoto Hitoshi)

T

The Table (Kim Jong-Kwan)
Tag (Sion Sono)
Take Me Home (Jay Han)
The Taking of Tiger Mountain
 (Tsui Hark)
The Tale of Princess Kaguya (Isao Takahata)
A Tale of Two Sisters (Kim Ji-Woon) – ACC Favourite
Tampopo (Juzo Itami) – ACC Favourite
The Tattooist (Michael Wong)
Tetsuo: The Iron Man (Shinya Tsukamoto) – ACC Favourite
Tetsuo II: Body Hammer (Shinya Tsukamoto)
Tekkonkinkreet (Michael Arias)
The Thieves (Choi Dong-hoon)
Three Husbands (Fruit Chan) – ACC Dud
Tik Tok (Li Jun)
Time (Ricky Ko)
Time and Tide (Tsui Hark)
Tokyo Godfathers (Satoshi Kon) – ACC Favourite
Tokyo Tribe (Sion Sono)
Tony Takitani (Jun Ichikawa)
Train of the Dead (Sukhum Mathawanit) – ACC Dud
Train to Busan (Yeon Sang-ho) – ACC Favourite
Triple Threat (Jesse V Johnson)
Tuna Girl (Yasuda Mana)
The Twins Effect (Dante Lam, Donnie Yen)
The Twins Effect 2 (Corey Yuen, Patrick Leung)
Twins Mission (Kong Tao-hoi)
Two Princesses, Journey to the West (Jia Kai)

U

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives (Apichatpong Weerasethakul)
Under the Sky of Seoul (Lee Hyeong-pyo)
Under Your Bed (Mari Asato)
Underdog (Oh Seong-yun, Lee Chun-baek)
Unico in the Island of Magic (Moribi Murano)
Uzumaki (Higuchinsky)

V

Vampire Cleanup Department (Yan Pak-wing, Chiu Sin-hang)
Vampire Hunter D
(Toyoo Ashida)
The Vertical Ray of the Sun
 (Tran Anh Hung)
The Villainess (Jung Byung-gil)
Voice of Silence (Hong Eui-jeong)
Volcano High (Kim Tae-kyun) – ACC Dud
Vulgaria (Pang Ho-cheung)

W

The Wailing (Na Hong-jin)
Walking Past the Future
(Li Ruijun)
Watch List (Ben Rehki)
Waterboys
(Shinobu Yaguchi)
When Marnie was There
 (Hiromasa Yonebayashi)
Whisper of the Heart (Yoshifumi Kondo) – ACC Favourite
The Whistleblower (Xue Xiaolu)
Who Am I? (Benny Chan, Jackie Chan)
Why Has Bodhi-Dharma Left for the East? (Bae Yong-kyun) – ACC Favourite
Wicked City (Yoshiaki Kawajiri)
The Wind Rises (Hayao Miyazaki)
Winners and Sinners (Sammo Hung) – ACC Favourite
The Witch (Park Hoon-jun)
The Woman Who Keeps a Murderer (Hideo Nakata)
Wonderful Days (Kim Moon-saeng)
Wolf Children (Mamoru Hosoda)
Woman of Fire (Kim Ki-young)
Wu Kong (Derek Kwok)

Y

Yatterman (Takashi Miike)
Yakuza Apocalypse (Takashi Miike)
Yocho (Kiyoshi Kurosawa) – ACC Dud
Yongary: Monster of the Deep (Kim Ki-duk)
Youngju (Cha Song-duk)

Z

Z Storm (David Lam)
Zatoichi (Takeshi Kitano) – ACC Favourite
Zu: Warriors from the Magic Mountain (Tsui Hark)